msHOWTO

22 Eylül 2016 Perşembe

Windows Form Application System Security Exception

Merhaba değerli okurlar,

Bu makalemde sizlere bir hafta öncesinde karşılaştığım bir sorunun senaryosunu ve çözümünü anlatacağım. Dilerim böyle bir senaryo ile karşılaştığınızda bu makaleye kolay ulaşmış ve sorunu hızlı bir şekilde çözmüş olursunuz.

Senaryomuz şu şekilde ;

Bir tane windows form uygulaması yazdınız ve bu uygulama gerek server makinada gerekse herhangi bir pc üzerinde kurulu çalışmaya hazır olsun. Fakat bu uygulamayı bir çok sağladığı avantajlardan dolayı bu pc/server üzerinden paylaşıma açıyorsunuz ve client pc ler paylaşımda olan exe yi kendi makinaları üzerinde kısayol olarak ayarlayıp çalıştırıyorlar. Buraya kadar herşey çok güzel. Ne var ki bunda çalıştıramazlar mı yani ? Elbette ki çalıştırabilirler. Fakat eğer bu uygulama üzerinde reflection kullanarak başka bir uygulamayı (gene kendi yazdığınız uygulamayı) ayağa kaldırmaya çalıştığınız zaman bizim karşılaştığımız hatayı "System security exception" alabilirsiniz. Böyle bir durumda iki farklı yoldan çözüme ulaşabilirsiniz.

Çözümler ise şu şekildedir ;

1-) AppDomain kavramını çok iyi anlamanız gerekiyor. Malesef bu makalede bu konuyu anlatmayacağım. Bir çok kaynaktan bu bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. AppDomain'i iyi bir şekilde öğrendikten sonra  reflection kullanarak açtığını uygulamayı yeni bir appDomain oluşturup onun üzerinden açabilir ve o oluşturulan appDomain'e istediğiniz şekilde Permission'lar set edebilirsiniz. Bu yöntem biraz sancılı ve çok iyi bir şekilde tasarlanıp kodlanması gerekmektedir. Diğer yöntem daha kolay olduğu için ben aşağıda anlatacağım çözüm yoluna gittim.

2-) Bu senaryo da daha önceden çözüm olarak Yönetimsel Araçlar da bulunan .Net Configuration Tool u üzerinden Intranet,Computer ve diğer sekmelerde Full Trust yetkisi veriyorduk. Windows 10 üzerinde bu tool (.net 3.5 için) bulunmamaktadır. Bu yüzden tool kullanarak Full Trust veremedik. Yaptığım araştırmalar sonucunda Command Promt kullanarak da bu işlemi yapabildiğimizi öğrendim. Yapılması gerekenler sırasıyla şu şekildedir ;


  • Command Promt'u yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki kodları sırasıyla yazıp çalıştırın.
  • cd %windows un kurulu olduğu disk adı %:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727
  •  caspol.exe -m -ag 1 -url "file://\\%Belediyenet klasorunun bulunduğu serverın ip si%\BelediyeNet\*" FullTrust
  • Eğer windows 64 bit ise aşağıdaki kodları da çalıştırmanız gerekiyor
  • cd %windows un kurulu olduğu disk adı %:\Windows\Microsoft.NET\Framework64\v2.0.50727
  •  caspol.exe -m -ag 1 -url "file://\\%Belediyenet klasorunun bulunduğu serverın ip si%\BelediyeNet\*" FullTrust
Bu işlemlerden sonra uygulamayı yeniden çalıştırdığımızda sorun ortadan kalktı. Umarım sizin sorununuza da çözüm olur.

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder